VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ TİCARET A.Ş.


vestel logo

 

 

Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş Organize Sanayi Bölgesi 45030 Manisa 
T: +90(236) 2330131  | F: +90(236) 2339998 

https://www.vestel.com.tr  

 


Vestel, üretim yetkinlikleri, kalite standartları, Ar-Ge ve inovasyon gücü ile sadece ülkemizde değil, küresel piyasalarda da pazarı yönlendiren etkili bir oyuncu, dünyaya teknoloji ihracı konusunda da Türkiye’nin simgesi ve gururudur.

Vestel;

• elektronik,
• beyaz eşya,
• dijital ve mobil ürünler

alanlarında faaliyet gösteren, 18’i yurt dışında olmak üzere, toplam 26 şirketten oluşan küresel bir şirketler grubudur. Vestel, yaklaşık 16 bin çalışanı, teknolojik üstünlüğü ile desteklenen üretim kabiliyeti ve ülke ihracatına yaptığı katkı ile Türkiye ekonomisi için önemli bir gücü temsil etmektedir. Tüketici elektroniği ve beyaz eşya alanında dünyanın önde gelen ODM (Original Design Manufacturer - özgün tasarım üreticisi) üreticilerinden biri olan Vestel, Avrupa TV pazarının ilk 3, beyaz eşya pazarının ise ilk 5 üreticisinden biridir. Yurt içinde güçlü ve tanınmış bir marka olan Vestel, Türkiye TV pazarında lider, beyaz eşyada ise ilk üç üreticiden biri konumundadır. Vestel, aynı zamanda, Türkiye’nin en çok bilinen 10 markası arasında yer almaktadır.

Vestel’in üretim tesisleri Manisa’da yer almaktadır. Manisa’da 1,1 milyon metrekare alan üzerine kurulmuş olan Vestel City, Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri komplekslerinden biridir. Vestel City’nin içerisinde, 2018 yılında faaliyete geçmesi planlanan yeni çamaşır ve kurutma makinesi fabrikasının temelleri 2017 yılında atılmıştır. Yeni üretim tesisi 63 bin
m² kapalı alanda yıllık 750.000 adet çamaşır makinesi ve 750.000 adet kurutma makinesi üretim kapasitesine sahip olacaktır.

Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden biri olan Vestel, Endüstri 4.0 dönüşümünü tamamlamak ve tam otomasyona sahip akıllı fabrikalara geçiş yapma hedefiyle çalışmalarını tüm hızıyla sürdürmektedir.

Vestel yurt dışı pazarlarda ODM bazında gerçekleştirdiği satışların yanı sıra, sahip olduğu bilinirliği yüksek bölgesel markalar ve lisansını aldığı global markalarla markalı satış da yapmaktadır. Vestel’in Avrupa pazarı için üretim ve satış lisansını aldığı güçlü markalar arasında yer alan beyaz eşyada Sharp, TV’de Toshiba ile gerçekleştirdiği iş birliği bu pazardaki konumunu daha da güçlendirecektir.

Yurt içinde uyguladığı “çoklu marka ve çoklu kanal stratejisi” ile geniş bir tüketici kitlesine ulaşan Vestel, Türkiye’nin en yaygın satış ve satış sonrası hizmet ağlarından birine sahiptir.

Vestel, teknoloji-tasarım geliştirme ve ürün kişiselleştirme alanlarındaki yetkinliklerine dayalı geniş ürün gamı ile 155 ülkede farklı tüketici beğenilerine hitap etmektedir. Türkiye TV ihracatının yaklaşık %90’ını, beyaz eşya ihracatının da yaklaşık %30’unu gerçekleştiren Vestel, elektronik sektörünün 20 yıldır değişmez ihracat şampiyonudur.

Vestel Ar-Ge Merkezi

Uzun vadeli stratejilerini bilimsel ve teknolojik bulguları ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürme (inovasyon) yeteneğine sahip olmanın uluslararası rekabet ortamında varlığını sürdürmenin temeli olduğu bilinciyle belirleyen Vestel, yoğun Ar-Ge çalışmaları ile sürdürülebilir kurumsal büyümesini devam ettirme ve dünya pazarlarındaki payını artırma kararlılığındadır.

Vestel, dünya pazarlarına yenilikçi ürünler ve katma değerli projeler sunmak adına farklı lokasyonlardaki Ar-Ge merkezlerinde bilgi ve teknolojiye yatırım yapmakta ve değişen teknolojiye hızla ayak uyduran tasarım ve test altyapısı ile farklılaşmaktadır. Vestel’in tüm Ar-Ge birimlerinde, hem teknolojik gelişmeler yakından takip edilmekte hem de bu teknolojilerin gelişimine doğrudan katkıda bulunulmaktadır.

Vestel, Türkiye’de T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 5746 sayılı Kanun çerçevesinde “Ar-Ge Merkezi” olarak akredite edilen ilk şirketlerden biridir.

Her yıl satış gelirlerinin yaklaşık %2’sini Ar-Ge yatırımlarına yönlendiren Vestel, dünyada en çok Ar-Ge harcaması yapan ilk 1.000 firma arasında yer alan üç Türk şirketinden de biridir.

Büyüme hedefi doğrultusunda her yıl Ar-Ge birimlerine yeni uzmanların katılımını sağlayan Vestel, 2017 yıl sonu itibarıyla 1.600 kişiyi aşan geniş bir Ar-Ge kadrosuna sahiptir.

Vestel Ar-Ge birimleri, çalışmaları kapsamında başta üniversiteler olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası kurum/kuruluşlarla güçlü iş birlikleri kurmaktadır.

Vestel Ar-Ge Merkezleri

5746 sayılı Kanun ile belgelendirilmiş 3 Elektronik ve 1 Beyaz Eşya Ar-Ge Merkezi olmak üzere toplam 4 Ar-Ge Merkezi Manisa’da Vestel City bünyesinde yer almaktadır:

• Ar-Ge Merkezi 1: Elektronik High-End
• Ar-Ge Merkezi 2: Elektronik Merkez
• Ar-Ge Merkezi 3: Elektronik Dijital Cihazlar
• Ar-Ge Merkezi 4: Beyaz Eşya

Yurt içi ve yurt dışında yer alan diğer Vestel Elektronik Ar-Ge Merkezleri:

• Smart TV, Hotel TV, Digital Signage ve akıllı telefon kamera uygulamaları ve ilgili görüntü işleme algoritmalarını geliştirme çalışmaları ile TV etkileşimine yönelik uygulama ve sunucu yazılımı geliştirme çalışmalarının yürütüldüğü İstanbul İTÜ Teknopark Vestek,

• Sayısal yayınlar (DVB-T/T2, C, S/S2) için middleware, Smart TV ve Connected TV için interaktif yazılım tasarımları geliştiren Bristol (İngiltere) Cabot Communications Ltd.,

• Ağırlıklı olarak komponent onayları konusunda faaliyet gösteren Shenzhen (Çin) Ar-Ge Ofisi,

• IoT çalışmalarının yürütüldüğü Manisa Celal Bayar Üniversitesi Teknopark Ar-Ge Ofisi.


Vestel Elektronik Ar-Ge Merkezi, 2017 yılında T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından düzenlenen 6. Özel Sektör Ar-Ge Merkezleri Zirvesi’nde elektronik sektöründe Birincilik Ödülü’ne layık görülmüştür.

 

 

                      Metin NİL – Ar-Ge Müdürü

                      metin.nil@vestel.com.tr

 

                      Selin GÖKSU – Ar-Ge Proje Destek & Teşvikler Uzmanı

                       selin.goksu@vestel.com.tr