Gaziantep Üniversitesi TARGET

Merkez Ofis: Kızılhisar Mh.Burç Yolu Caddesi Gaziantep Teknopark Z-1,2,3,4 27310
T: +90(342) 3600611  | F: +90(342) 3600612
 |  target@gantep.edu.tr

 

 Teknoloji Transferi’nin bu kadar yeni bir kavram olduğu ülkemizde; Target TTO’nun neleri değiştirdiği ilk bakışta göze çarpmasa da göstergelere bakıldığında kalıcı bir değişimi ve bölge vizyonunu nasıl pozitif etkilendiği ortaya çıkmaktadır.

Target TTO, tam 3 yıldır kendi fonunu elde ediyor ve Gaziantep Üniversitesi’ne mali bir yükü olmadığı gibi önemli katkıları oluyor. Target TTO’nun faaliyetleri ile Girişimcilik ve Yenilikçilik Kültürü göstergelerinde Türkiye’de 7. sıraya yükselen Gaziantep Üniversitesinin yanında; Adıyaman Üniversitesi, İskenderun Teknik Üniversitesi ve Gaziantep Teknopark’ın da teknoloji transfer faaliyetlerini iş anlaşmaları kapsamında koordine etmektedir.

Etki alanı günden güne genişleyen Target’in kurumsal yayını olan ‘Target Dergisi’ yayınlandığı 7 sayıda toplam 10.000’den fazla noktaya ulaştı, eğitim birimi olan Target Akademi’de ise eğitim alma süresi 15.000 adam-saati aştı. Kendi Üniversite-Sanayi İşbirliği anlayışına göre; Sanayi ve Üniversite arasındaki güçlü bağlar için öğrencileri ‘Teknoloji Transfer Elçileri’ olarak konumlandıran Target, GAÜN İntörn Mühendislik Modeli uygulaması kapsamında 1500’ün üzerinde sahaya çıkan intörn öğrencinin oryantasyon eğitimlerini tamamladı.

Target, Gaziantep Ekonomi’sine katkı ve Ar-Ge/İnovasyon çalışmaları kapsamında; 2 milyon TL’yi aşan Üniversite Sanayi İşbirliği iş hacmi ile bölge firmalarına milyonlarca lira fon getirdi. Teknoloji Geliştirme çalışmalarının proje düzleminde konumlandırılması önemsenerek, Proje Pazarlarında 700 Proje sahibi sunumu yaptı; Öğrenci ve Öğretim Elemanları Ulusal ve Uluslararası fonlara 300’ün üzerinde proje başvurusu gerçekleştirdi. Öğretim Elemanlarının araştırma çıktılarından 58 Patent Başvurusu yaptı ve bununla kalmayıp; teknolojilerden 2 tanesini ise firmalara lisanslama yoluyla ticarileştileştirdi ve başka 2 teknoloji için ise Risk Sermayesi Fonlarından yatırım alınmasını sağladı. Her zaman araştırma çıktılarının ekonomik döngüye kazanımı doğrultusunda Girişimcilik teşvik edildi ve bu çalışmalar 22 Öğretim Elemanı Teknoparklarda şirket kurdu veya hali hazırda kurulu şirketlere ortak oldu.

Target firmalara, girişimcilere ve araştırmacılara; ’Yaratıcı Fikirler’ etrafında teknoloji transferi ve teknoloji ticarileşme yoluyla ‘Ekonomik Fayda’ yaratmayı vaat ediyor. Target Olarak, Gaziantep ili dinamiklerine uygun çalışma ortamımız, uzmanlığımız ve deneyimimizle, henüz bizimle çalışma fırsatı bulamayan kitleleri de bizimle iletişime geçerek değişimi yakalamaya davet ediyoruz.

http://ttotarget.com/

Ekip için tıklayınız.

 

 

Ekrem Tekin - TargeT TTO A.Ş. Genel Müdürü

ekremtekin@gantep.edu.tr

İnovasyon sistemleri üzerine uzman deneyimli mühendis; çok sektörlü girişimcilik üzerine aktif Akademi-Sanayi-Bilim üçgeni entegrasyonu odaklı uzman yönetici. İlgi alanları Teknoloji Yönetimi, KOBİ Kümelenme çalışmaları ve bölgesel kalkınma politikaları. Gaziantep Üniversitesi’nde Endüstri Mühendisliği lisans derecesi, Lizbon Teknik Üniversitesi’nde “Mühendislik ve Endüstriyel Yönetim” master programı uluslararası değişim öğrenciliği. Sosyal sorumluluk projelerinde etkin, müzisyen, gezgin ve blog yazarı. “AR-GE takımı oluşturmaya analitik bir yaklaşım” üzerine devam eden master tezi.

 

 

 

Prof. Dr. Mustafa Bayram - TTO Yöneticisi

mbayram@gantep.edu.tr

Gıda Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi olan Prof. Dr. Mustafa Bayram, Teknoloji, Ar-Ge, ve İntörn uygulamalarından ve bu kapsamda TargeT TTO (Teknoloji Transfer Ofisi) sorumlu yönetici olarak görev almaktadır. 18 yıllık sanayi tecrübesinde 50’nin üzerinde Ar-Ge projesinde bulunmuş, 15’e yakın fabrika tasarlamış ve kurmuş, tasarladığı gıda makineleri yurtiçi ve dışındaki fabrikalarda kullanılmaktadır. Kendisine ait 4 adet patenti ve 4 adet patent başvurulmuş patenti bulunmaktadır.
 


 


© Üniversite Sanayi İşbirliği Merkez Platformu Resmi Web Portalı 2015  |   Yazılım & Tasarım  OMEDYA